GWARANCJA UPRAWY

 

3. Ziemia do uprawy kwiatów powinna być od sprawdzonego wcześniej producenta, przystosowana do

danego gatunku rośliny. Najlepiej przygotować ją we własnym zakresie ale ściśle według wskazówek ogrodnika. Informacje co do receptury można uzyskać w naszym gospodarstwie. Gotowe substraty kupowane w sklepach ogrodniczych często nie spełniają swej roli.

4. Sadząc kwiaty do skrzynek i pojemników bardzo ważne jest zapewnienie odprowadzenia nadmiaru wody. Jest to szczególnie ważne w przypadku pojemników narażonych na bezpośrednie opady atmosferyczne. Uzyskujemy to wówczas gdy w dnie wykonamy kilka otworów i dodatkowo wyłożymy go 1 - 2 cm warstwą drobnego żwiru, potłuczonej cegły, doniczek itp.

5. Rośliny przesadzone do skrzynek, w przypadku słonecznej pogody, lepiej kilka dni pozostawić w cieniu aby się przyjęły. Nie znaczy to jednak, że można je wtedy trzymać w domu, garażu, w innym ciemnym miejscu.
Prawie wszystkie rośliny balkonowe
i rabatowe wymagają większego natężenia światła niż wewnątrz pomieszczeń (poza parapetami okien).

6. Po dwóch tygodniach od posadzenia należy zacząć rośliny nawozić w zależności od indywidualnych wymagań. Najlepiej robić to za pomocą wieloskładnikowych nawozów mineralnych (np. Planton). Nigdy niestosować większego stężenia niż 0,1 - 0,2% (1 - 2 dag na 10 l wody). Rośliny
w zależności od gatunku wymagają nawożenia częstszego lub rzadszego. Należy o to zapytać przy zakupie. Bardzo "żarłoczna" jest surfinia. W późniejszej fazie wzrostu zwykle nawozi się przy każdym podlewaniu stężeniem 0,2%.

7. Przeważnie klienci pytają jak często należy rośliny podlewać. Najlepiej jest podlewać wtedy, gdy roślina ma sucho. Jednocześnie nie wolno dopuścić do zwiędnię-cia rośliny, bo często niszczy ją to nieodwracalnie. Korzenie także oddychają i do życia potrzebują tlenu. Jeżeli przez ciągłe podlewanie nie dopuści się do nich tlenu wówczas zagniwają, co odbija się niekorzystnie na całej roślinie. Podłoże powinno być odpowiednio przepuszczalne i przewiewne. Zwykle stosuje się podłoża z dużą zawartością torfu. Torf ma dużą wodochłonność jednak gdy przeschnie, w dużym stopniu traci swoje właściwości. W ogóle nie przyjmuje wody, odstaje od ścianek pojemnika. Aby polepszyć właściwości dobrze dodać do niego gliny. Nie należy dodawać ziemi
z ogródka lub lasu i kompostu, ponieważ mogą zawierać groźne szkodniki i choroby. Również bardzo szkodliwe jest używanie ziemi starej z poprzedniego roku. W celu poprawy właściwości można użyć hydrożelu.

8. Szczególną uwagę w czasie wegetacji należy zwrócić na to czy roślina nie choruje i nie ma żadnych szkodników. Najczęściej kwiaty atakują: mszyca, przędziorek, wciornastek, gąsienice, ślimaki. Niektóre szkodniki są słabo widoczne gołym okiem (przędziorek). W przypadku stwiedzenia obecności szkodnika lub niepokojących objawów najlepiej skonsultować się z naszym gospodarstwem. Szkodniki są zwykle bardzo uodpornione na środki ochrony i wymagają niekonwencjonalnych metod zwalczania. Przy odpowiedniej wiedzy można łatwo, tanio
i skutecznie je zwalczać, podobnie jak choroby.

9. Każda roślina ma inne wymagania co do nasłonecznienia, podlewania, nawożenia. Jeżeli nie posiada się na ten temat wiedzy należy zapytać.


START